reede, oktoober 31, 2003

vanad eided

katkeid vanade eitede elust, kusjuures eided ise on täiesti positiivsed kangelased.

selleks, et üldse mingit lugu saaks, kogunevad nad toomel, neid peetakse rebasteks ja räuskavad naerda, kui
kondi aadu lavale pürib. rasmus on selleks õhtuks suisa oma silma loovutanud. palutakse vaadata kuke silmi. noor neiu röögib, et mis tal neist ikka vaadata. rahvas rõkkab. kukk ise, esimeses reas, peab nentima esimest korvi. siis tuleb lavale uus neiu, keda püütakse kanakarja saata. tema palub kohe kuke karja minekut. inimestel saalis saab sellest ainult hea meel. mingi gunnar viimsist jääb omaalgatuslikult seinte kohtumist nurgas piidlema. eided on seejuures terve aeg saalis istunud. kui kolhoosi astumine otsa saab, siis lähevad nad pärna alleele. korterisse jõudnutena hakkavad nad riietelt haamrit ja näpitsat kasutades kõike üleliigset eemaldama. sellel õhtul on kapist välja tulijaks vana tallinn, mis lõpetatakse kiirelt. seejärel minnaks koridori ja välisuksed eemaldatakse julgelt. võetakse lame diagonaal üle muru, suvalise auto suunas. istutakse sinna taha pingile, tingimusel, et õlled võetakse oma kotti. nad ei tunne tartut ära. sohver veel siiski mäletab. eided kukuvad siis piletihinda tingima. lõpuks maanduvad nad saalis. ligi tuleb usuteadlane, kes toob tervisi ja ütleb, et tuli siia üheöösuhet otsima. omalt poolt pakub tuld. no, mingi riho läheneb siis ja küsib, kas kampsunile trükitud johnson on eide peiu nimi. alex, kes uurib eesti ratsaväge, tõstatab küsimuse, kust mäletasid vanad talupojad rootsiaegset sõjateed näidata. peeter ütleb, et läheb luteri kirikusse katoliiklusest ja paganlusest rääkima, usupuhastuspühal. ta kartvat seda juba augustikuust alates. mingi hetk on eided siis lava ees üürgamas bändile, kes oma saundidest on rabatud.
small talk jätkub kuldariga, kes just on vee omale sisse pannud ja kes uurib naistepäeva. kuldar mõtleb, kas tants tuleks kõne alla. aga ei tule.
kusagil oli see koht ka, kus ants tegi eitedele selgeks, et ainuüksi nende eriala valik on tuleviku ahendanud ja seeläbi selle tuksi keeranud.

eided ei lähe ikka veel koju.